Jajka w bekonie

By , 23.07.2012 01:01

Nie, to nie pomyłka, właśnie o jajka w bekonie chodzi.

Jest to spolszczone wersja przepisu przepisu z Youtube.

Składniki na cztery babeczki:

 • boczek wędzony – 5-6 plasterków; można go zastąpić innym wędzonym kawałkiem świni, byle długim i wąskim.
 • jajka – 4 sztuki, nie za duże bo wylezą ze standardowych foremek mufinowych
 • żółty ser – z gatunku bardziej wyrazistych w smaku, np. cheddar, może też być to ser owczy czy inny nadający się do zapiekania
 • przyprawy – pieprz, szczypiorek albo inne zioła wedle upodobań.

Potrzebna jest też foremka na muffiny. Ja używam pojedynczych silikonowych foremek, ale oczywiście zbiorcza też się nada.

Przygotowanie:

Nastawić piekarnik na 200°C. W czasie gdy piekarnik się nagrzewa lekko podsmażyć boczek na patelni – na tyle żeby się skurczył od gorąca, ale nie stracił elastyczności – i odsączyć na ręczniku. Gdy boczek podstygnie wyłożyć nim foremki – plasterków powinno być więcej niż planowanych babeczek, bo nadmiarowe dzielimy i ich kawałkami wykładany dno foremek oraz ew. braki w okładzinie bocznej jeśli plasterki okażą się za krótkie.

Do tak przygotowanych foremek wbić po jajku, przyprawić pieprzem, ew, innymi przyprawami wybranymi przez siebie (choć sól zazwyczaj jest doskonale zbędna, boczek załatwia sprawę) , posypać po wierzchu serem utartym w drobne wiórki lub pokruszonym – w zależności od jego rodzaju.

Wstawić do nagrzanego piekarnika na około 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika jeśli to konieczne ostrożnie oddzielić zawartość nożem od foremki (z silikonowych wychodzą bez takiej perswazji), wyłożyć na talerz, jeść.

Jeśli został jakiś boczek można dosmażyć na chrupko i podać jako dodatek (patrz zdjęcie). Po zjedzeniu zażyć leki na obniżenie poziomu cholesterolu ;-).

Smacznego.

3 Responses to “Jajka w bekonie”

 1. YaaL says:

  1. Nie musi być długie i wąskie, okrągłym też się da wyłożyć foremkę.
  2. Plasterki wędzonej świni mogą być dowolne, co więcej – może to być też kurczak lub indor, wtedy można pominąć wstępne podsmażanie.

 2. Spriggana says:

  @1 no można, ale trzeba sie bardziej namęczyć (albo mieć większe foremki i wciskać – w moich zabrakło by miejsca na jajko…)
  @2 ale bez świni jest tak jakoś… niekoszernie ;->

 3. YaaL says:

  @1 Dużo zależy od grubości plasterków (: A większe foremki faktycznie dobre, ja mam duże (9 cm średnicy) mufinowe silikonki, idealnie się nadają.
  @2 Ojtam ojtam (: – a całkiem dobre też wychodzi (acz nietanio), jeśli się weźmie wędzonego łososia (też bez podsmażania można).

Leave a Reply

Panorama Theme by Themocracy