Zanim dodasz przepis…
Nie chcemy nikomu niczego narzucać, więc pisanie luźne i z dygresjami jest jak najbardziej pożądane, w końcu to blog a nie serwis. Jedyne, czego się trzymajcie, to następujących wskazówek:
Formatowanie przepisu
- Składniki piszcie jako listę, a nie jeden po drugim (wygodniej się z takiego przepisu korzysta)
- Składniki podawajcie od mianownika, tzn raczej “kalafior – 1 główka” zamiast “1 główka kalafiora” – w ten sposób jak ktoś wpisze w wyszukiwarkę blogową “kalafior” trafi na wasz wpis.
- Starajcie się otagowywać przepisy starannie, byle z głową. Im więcej tagów tym lepiej, byle pasowały.
- Piszcie na ile osób mniej więcej taki jeden produkt przepisu wystarcza na jeden posiłek. Wiadomo, że to nie jest dokładne, bo jedni jedzą mniej, inni więcej, więc po prostu piszcie np “2-4 osoby”.
- Bardzo proszę bez ortów i innych baboli ;)
Kategorie a tagi
Kategorie służą przede wszystkim do podziału na grupy potraw. Tak, jeden przepis można dodać do kilku kategorii.
Tagi z kolei mamy po to, żeby tam opisać przepis bardziej szczegółowo, czyli najlepiej główne składniki i sposób przygotowania. Można (a nawet należy) dodawać ich dużo, jeżeli jakiegoś nie ma, to po prostu w polu poniżej głównego okienka na wpis po przecinku się wpisuje; istniejące tagi są wypisane pod spodem i można wyklikać.
Skrót na stronie głównej
Na stronie głównej i w archiwum pojawiają się tylko początki wpisów. Jeżeli nie wstawisz znacznika “more” (<-- more -->
w trybie HTML; w trybie wizualnym ikonka na prawo od wstawiania obrazka, wygląda jak dwie kartki oddzielone linią przerywaną) we właściwym miejscu, WordPress zrobi to za ciebie, ale najprawdopodobniej utnie w pół zdania, bo to nie za mądra maszynka jest i nie należy od niego zbyt wiele wymagać.
Dodawanie zdjęć
Zdjęcia dodaje się poprzez formularz w panelu administracyjnym (przy wpisywaniu posta, formularz do zdjęć jest niżej).
- Upewnij się, że zdjęcie potrawy jest odpowiedniej jakości: ostre, dobrze oświetlone, bez dużych prześwietlonych placków. Fotki nieostre będziemy bezwstydnie kasować!
- Przed wrzuceniem na stronę zmniejsz zdjęcie do sensownych rozmiarów (600 pikseli z dłuższego boku w zupełności wystarczy) i żeby nie ważyło pół tony.
- Jeśli nie jest małe, to odfajkuj pokazywanie go jako miniaturki (całe będzie widoczne po kliknięciu)